Stručno-naučni skupovi

Loading
loading...

Zaključci Stručno-naučne radionice u Kragujevcu

(SAJAM LOVA „KRAGUJ M 2018.“)

U okviru tradicionalnog, X Međunarodnog sajma lova, ribolova, lovnog turizma i nautike „Kraguj M“, održanog od 24. do 27. maja 2018. godine u Kragujevcu, održana je stručno-naučna radionica o reintrodukciji (naseljavanju) jelenske divljači i gazdovanju njenim populacijama u centralnoj Srbiji. Radionici je prisustvovalo oko 30-tak učesnika (lovnih radnika) i tom prilikom prof. dr Dragan Gačić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu održao je predavanje na temu „Reintrodukcija običnog jelena u centralnoj Srbiji (Tara i Čemerno)“, dok je mr Mihajlo Hadži-Pavlović održao predavanje na temu „Gazdovanje novonastalim populacijama običnog jelena u istočnoj Srbiji“.
Uvažavajući aktuelno, uglavnom zabrinjavajuće slabo (ili malo) rasprostranjenje i gazdovanje populacijama običnog jelena (Cervus elaphus L.) u Srbiji, poređenje sa stanjem u brojnim evropskim zemljama, najnovije domaće i strane naučne rezultate, kao i praktična (empirijska) saznanja naših eminentnih lovnih stručnjaka i zaključnu diskusiju, učesnici i organizatori ove radionice doneli su sledeće zaključke:

1. Obični jelen ima široko rasprostranjenje i veliko brojno stanje u skoro celom svetu (Evropa, Australija, Azija, Afrika, Južna i Severna Amerika), zbog čega predstavlja jednu od biološki i ekonomski najvažnijih vrsta krupne divljači, koja ima direktan i značajan uticaj na ostvarene prihode u mnogim privrednim delatnostima.

2. Glavni preduslovi za normalno (zadovoljavajuće) stanje populacija običnog jelena i njihovo racionalno korišćenje su odgovarajući (povoljni) prirodni uslovi i dobro lovno zakonodavstvo i njegova dosledna primena, potom savremeni sistem monitoringa populacija običnog jelena i njihovih staništa, dobar sistem planiranja i sprovođenja gazdovanja lovištima, kao i odgovarajuća organizacija lovstva.

3. U našoj zemlji, već duži niz godina, prostorna distribucija i ukupno korišćenje populacija običnog jelena su zabrinjavajući i znatno ispod mogućnosti prirodnih potencijala šuma i šumskih zemljišta, naročito u zapadnom delu centralne Srbije gde je ova vrsta odavno istrebljena.

4. Neophodno je nastaviti proces reintrodukcije (naseljavanja) običnog jelena uz veće angažovanje korisnika lovišta u brdsko-planinskim područjima. Potrebna je dugotrajna podrška od strane lokalnih samouprava i nadležnih republičkih organa i institucija (npr. MUP, inspekcije, tužilaštva, sudovi), kao i svih lovačkih organizacija i javnih preduzeća, kako u pogledu finansijskih sredstava tako i prilikom planiranja i sprovođenja mera zaštite ograđenih prihvatilišta i novonastalih populacija u slobodnoj prirodi.

5. Obični jelen se kontinuirano širi iz šumskih lovišta posebne namene na okolna lovišta kojima gazduju lovačka udruženja (npr. opštine Negotin, Zaječar, Žagubica, Bor, Majdanpek, Paraćin, Sokobanja, Odžaci, Beočin), dok je u nekim pograničnim oblastima došlo do spontanog naseljavanja običnog jelena iz lovišta okolnih zemalja (Mađarska, Hrvatska, Bugarska i Rumunija). U takvim lovištima je potrebna stalna i odgovarajuća zaštita novopridošlih jedinki, naročito strožija kontrola (ili privremena zabrana) njihovog lovljenja, kako bi se formirale stabilne i životno sposobne populacije, koje po svom brojnom stanju i strukturi (polna, starosna i genetska) omogućuju normalno lovno gazdovanje.

6. Poreklo odabranog matičnog zapata i njegova struktura (polna i starosna) treba da su takvi da omoguće dovoljnu genetsku raznovrsnost i uspostavljanje normalne socijalne strukture krda, odnosno da omoguće novonastaloj populaciji običnog jelena da se prilagodi i da istrpi „otpore sredine“ (npr. nezakonit lov, gubici zbog predatora i bolesti, gaženje na putevima i prugama). Brojno stanje matičnog zapata koji se unosi (naseljava) u novo stanište ne treba da bude manje od 20 jedinki u odnosu polova 1 : 3 (5 ♂ + 15 ♀), a još bolje 30 ili više jedinki.

7. Prilikom izbora matičnog zapata običnog jelena za reintrodukciju moraju se izbeći prostori i lovišta u kojima je utvrđeno prisustvo velikog američkog metilja (Fascioloides magna), kao i područja nepoznatog epizotiološkog statusa, pri čemu preventivno pre unošenja jedinki treba da se izvrši koprološka pretraga, primeni odgovarajući lek (antihelmintik) i odredi karantin u trajanju od 30 dana, te ista procedura treba da se ponovi na odredištu, odnosno u dobro ograđenom prostoru za adaptaciju (karantin) uz stalnu kontrolu veterinara.

8. Kada se za reintrodukciju koriste odrasle jedinke izuzetno efikasnom se pokazala mera da se matični zapat običnog jelena drži do momenta rađanja mladunaca u manjem ograđenom karantinu/prihvatilištu (oko 10 ha). Ovo se objašnjava time da mladunci svojom slabom pokretljivošću primoravaju košute (majke) da duže vreme ostanu sasvim blizu mesta gde su ispuštene, te da ga tako postepeno ispitaju i usvoje, zbog čega ne žele više da odlutaju tražeći nekadašnje ili neko drugo stanište. Pored navedenog, novorođene jedinke ne poznaju nijedno drugo stanište, te su po prirodi stvari trajno vezane za prostor gde su rođene.

9. Odrasli mužjaci nakon ispuštanja iz prihvatilišta mogu privremeno da odlutaju na veća rastojanja, ali se tokom perioda parenja (rika) vraćaju na prostor gde su se zadržale košute sa mladuncima, usled čega se uspešnije odvija proces navikavanja i usvajanja novog staništa od strane reintrodukovanih (naseljenih) jedinki i njihovog potomstva.

10. Matični zapat običnog jelena može da bude domaćeg ili inostranog porekla, po mogućstvu iz otvorenih lovišta u kojima su jedinke rođene i odrasle u uzajamnom odnosu sa krupnim predatorima, naročito vukom (Canis lupus). Korišćenje jedinki koje potiču iz područja bez prisustva vuka ili ograđenih prostora može da prouzrokuje kašnjenje u predviđenoj dinamici ispuštanja matičnog zapata iz prihvatilišta, kao i da poveća gubitke matičnog zapata zbog aktivnosti vuka i drugih predatora, ili zbog proganjanja od strane pasa koji se bez kontrole vlasnika kreću po lovištu.

11. Tokom boravka matičnog zapata u prihvatilištu potrebno je sprečiti učestalo (preterano) prisustvo čoveka, što može da se postigne korišćenjem automatskih hranilica težeći da se održi prirodni nagon običnog jelena da se distancira (udalji) kada ugleda čoveka. Prvenstveno treba sprečiti navikavanje novorođenih jedinki na čoveka, odnosno zabraniti da jelenska telad jede iz ruku čoveka.

12. Neodvojivi deo procesa reintrodukcije običnog jelena je stalni i dugotrajni monitoring naseljenih i kasnije rođenih jedinki u novoj sredini, što treba da bude važan i stalni zadatak stručnog osoblja u lovištu/ima. Na taj način mogu se blagovremeno uočiti (ili sprečiti) greške u tehnologiji naseljavanja i smanjiti troškovi, i što je takođe značajno, pratiti kako se obični jelen tokom različitih godišnjih doba navikava na novu sredinu, kako koristi prostor, prehrambene potencijale i zaklon, te u kolikoj meri je izložen i kako reaguje na uznemiravanja, predatore i konkurenciju ostalih vrsta životinja, kao i na ljudske aktivnosti.

13. Sadašnji sistem monitoringa i zaštite populacija običnog jelena i njihovih staništa u Srbiji nije odgovarajući i znatno zaostaje u poređenju sa drugim zemljama širom Evrope. Praćenje osvajanja novog staništa od strane običnog jelena može da se izvodi klasičnim merama dnevnog i noćnog osmatranja, ili evidentiranjem posrednih znakova prisustva običnog jelena (npr. tragovi, izmet, kaljužanje, guljenje kore, odgrizanje pupoljaka). Pored navedenog, od samog početka reintrodukcije obavezno treba primeniti najsavremeniju opremu i tehnička sredstava kao što su GPS ogrlice i VHF prijemnik, dronovi, termovizijske kamere i foto klopke.

14. Unošenjem i ispuštanjem određenog broja jedinki običnog jelena na prostore koji su nekada bili deo njegovog prirodnog rasprostranjenja (areala) ne završava se nego naprotiv tek započinje proces reintrodukcije. Glavni preduslov i najvažniji problem u postizanju uspeha u reintrodukciji običnog jelena u Srbiji, slično kao u raznim evropskim zemljama, predstavlja suzbijanje nezakonitog lova i uvođenje odgovarajuće (oštre) kaznene politike za počinioce.

15. Kada se matični zapat ispusti iz ograđenog prihvatilišta počinju kompleksni i dugotrajni napori da se formira populacija običnog jelena u slobodnoj prirodi, što uključuje različite mere i aktivnosti koje ocenjujemo uspešnim tek kada novonastala populacija dostigne planirano brojno stanje i optimalnu strukturu, odnosno tek kada se omogući njeno uspešno razmnožavanje i održivo korišćenje u planiranom obimu.

16. Dinamika brojnosti novonastale populacije zavisi od više faktora, prvenstveno od zdravstvenog i brojnog stanja unetog matičnog zapata, kao i njegove polne i starosne strukture, i mira u prirodnom okruženju. Najbolji rezultati se postižu ako se naseljava veći broj reproduktivno sposobnih jedinki, naročito bremenitih košuta, što može da skrati period dostizanja procenjenog optimalnog brojnog stanja populacije u novom staništu.

17. Košute su reproduktivno najvrednije (najaktivnije) u starosti od 3 do 10 godina, tako da u okviru ove starosne kategorije može da se računa da je svaka košuta oplođena, ali to ne znači automatski da će i oteliti i uspešno očuvati (odgajiti) zdravo tele. Što je mnogo važnije, iskustva iz prakse lovnog gazdovanja u istočnoj Srbiji, slično kao u nekim zemljama u okruženju (npr. Slovenija), ukazuju da je najrealnije očekivati godišnji prirast od približno 0,6 teladi po košuti starijoj od dve godine, pri čemu u uslovima povoljnog staništa, npr. optimalni prehrambeni potencijal i odgovarajuća gustina populacije, takođe, značajan broj dvogodišnjih košuta (tzv. junice ili dvizice) može da bude oplođen, zbog čega je ukupni godišnji prirast veći.

18. Obični jelen je telesno srazmerno krupna divljač koja ima značajne prehrambene potrebe, zbog čega u slučaju prenamnoženja i nedostatka (ili male raznovrsnosti) prirodnih izvora hrane može da pričinjava osetne štete u poljoprivredi i šumarstvu (npr. poljoprivredne kulture, šumski podmladak, odrasla stabla). Mere za sprečavanje ili smanjenje šteta od običnog jelena mogu se podeliti u dve grupe: 1) mere koje sprovodi korisnik lovišta, i 2) mere koje sprovode vlasnici ili korisnici imovine (zemljišta).

19. Primeri iz više evropskih zemalja sa znatno većom brojnošću običnog jelena, u uslovima intenzivne poljoprivredne i šumske prizvodnje, razvijenog saobraćaja i mnogo veće gustine naseljenosti stanovništva, svedoče da je opstanak i razvoj njegovih populacija i u savremenim uslovima mnogih staništa Evrope, moguć uz primenu odgovarajućih mera gazdovanja i uz stalno usklađivanje propisa lovstva sa propisima iz drugih (srodnih) delatnosti.

20. Postoji velika potreba da se konstantno gradi pozitivan stav i odnos prema običnom jelenu i neophodnosti njegovog postojanja na što širem prostoru u našoj zemlji, prvenstveno kroz stalnu saradnju sa decom po raznim osnovnim i srednjim školama (npr. redovna predavanja, ekskurzije, promocije filmova), uključujući i decu predškolskog uzrasta. Takođe, potrebno je da se mnogo češće organizuju razna edukativna predavanja i stručne radionice, kako u područjima planiranim za reintrodukciju običnog jelena u narednom periodu, tako i u svim područjima gde je reintrodukcija započeta u bliskoj prošlosti. Štaviše, potrebna je mnogo šira podrška i angažovanje medija (TV, radio, štampa) u pogledu praćenja celokupnog procesa reintrodukcije običnog jelena u našoj zemlji.

Organizatori radionice:
Univerzitet u Beogradu-Šumarski fakultet
Lovački savez Centralne Srbije

Kragujevac
26. maj 2018. god.

 

СТРУЧНО-НАУЧНА РАДИОНИЦА
»Реинтродукција јеленске дивљачи и газдовање њеним популацијама у централној Србији«
Крагујевац, 26. мај 2018. год.

Задовољство нам је да вас позовемо на радионицу о реинтродукцији јеленске дивљачи и газдовању њеним популацијама у централној Србији, која ће се одржати 26.05.2018. године у периоду од 11:00-13:00 часова.
Радионицу организују Универзитет у Београду–Шумарски факултет и Ловачки савез Централне Србије у оквиру међународног сајма лова, риболова, ловног туризма и наутике „Крагуј М“ у Крагујевцу, и у оквиру научног пројекта „SRBREDDEER“ који финансира Управа за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде (Буџетски фонд за развој ловства).
Због ограниченог броја места, молимо вас да се пријавите на e-mail адресу: dragan.gacic@sfb.bg.ac.rs или путем броја телефона: 064/376 99 92.

ПРОГРАМ
10:30 – 11:00 Регистрација учесника
11:00 – 11:15 Уводно предавање I
Драган ГАЧИЋ
„Реинтродукција обичног јелена у централној Србији (Тара и Чемерно)“
11:15 – 12:00 Дискусија
– избор и транспорт матичног запата
– полна и старосна структура матичног запата
– изградња и карактеристике прихватилишта
– чување и заштита матичног запата у прихватилишту
12:00 – 12:10 Пауза
12:10 – 12:25 Уводно предавање II
Михајло ХАЏИ-ПАВЛОВИЋ
„Газдовање новонасталим популацијама обичног јелена у источној Србији“
12:25 – 13:00 Дискусија
– мониторинг новонастале популације
– заштита и коришћење новонастале популације
– утицај јеленске дивљачи на шумарство и пољопривреду
– мере за спречавање штета
13:00 – 13:10 Доношење закључака
13:10 – 15:30 Ручак

1. SRPSKO SAVETOVANJE O JELENSKOJ DIVLJAČI SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM

12.10.2017. godine u Šumarskoj školi u Kraljevu

U Šumarskoj školi u Kraljevu, 12. oktobra 2017. godine održan je stručno-naučni skup pod nazivom „1. Srpsko savetovanje sa međunarodnim učešćem o gazdovanju i zaštiti lovne faune: jelenska divljač“. Na skupu je učestvovalo oko 100 učesnika i tom prilikom prezentovano je 19 naučnih radova. Pored domaćih, rezultate svojih istraživanja prezentovali su i brojni autori iz Italije, Slovenije i Hrvatske.

 
Prezentacija
Predavač / Institucija
Dvopapkari u Evropi: Dosadašnje promene i buduća perspektiva Marco Apollonio
Univerzitet iz Sasarija, Italija
Gazdovanje i istraživanje jelenske divljači u Sloveniji: stanje, osnovni principi, izazovi i perspektive Boštjan Pokorny
Šumarski institut Slovenije
Revitalizacija populacije jelena običnog (Cervus elaphus) u nekim lovištima srednje Posavine Marijan Grubešić
Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet
Gazdovanje jelenskom divljači u lovnoj oblasti Kočevje – Bela krajina (južna Slovenija) – priča o uspehu ili neuspehu? Ivan Kos
Univerzitet u Ljubljani, Biotehnički fakultet
Gazdovanje populacijama jelenske divljači u lovištima JP „Vojvodinašume” Branislav Stankov
JP „Vojvodinašume
Farmski uzgoj jelena u Evropskoj Uniji i perspektive za Srbiju Miroslav Urošević
Naučni Institut za reprodukciju i veštačko osemenjavanje domaćih životinja „Temerin“
Gospodarenje populacijom jelena običnog (Cervus elaphus) na području baranjskog Podunavlja i Podravlja u Republci Hrvatskoj Tihomir Florijančić
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poljoprivredni fakultet
Selekcijske metode uzgoja jelena običnog (Cervus elaphus) u državnom otvorenom lovištu broj VII/4 „Garajevica” u Republici Hrvatskoj Tomislav Dumić
Veleučilište u Karlovcu
Uloga i uticaj krupnih biljojeda – jelenske divljači na šumsku i poljoprivrednu vegetaciju u Sloveniji Hubert Potočnik
Univerzitet u Ljubljani – Biotehnički fakultet
Sukcesija parazitske i saprofitske mikoflore na stablima bukve i graba, oštećenim guljenjem kore od jelenske divljači Dragan Gačić
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Problem šumskih požara u gazdovanju jelenskom divljači u Deliblatskoj peščari Milan Milenković
Univerzitet u Beogradu – Geografski institut „Jovan Cvijić“ SANU
Reintrodukcija jelenske divljači na području Timočke krajine u istočnoj Srbiji Mihajlo Hadži–Pavlović
Površine pogodne za reintrodukciju jelenske divljači u zapadnom delu centralne Srbije Dragan Borota
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Fizičko – geografske karakteristike prostora Tare i Golije pogodnih za reintrodukciju jelenske divljači Stefana Babović
Geografski institut „Jovan Cvijić“ SANU
Stanje šumskog fonda pilot oblasti za reintrodukciju jelenske divljači Damjan Pantić
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Primena GIS tehnologije u cilju unapređenja planiranja gazdovanja lovištima na primeru Pomoravskog upravnog okruga (centralna Srbija) Milan Žarković
Šumarska škola, Kraljevo
Zakonodavna regulativa u periodu od 1819. do 2010. godine u oblasti zaštite jelenske divljači u Srbiji Slavko Mladenović
MUP Republike Srbije
Uzroci nestanka nekih vrsta divljači na području Kopaonika sa naglaskom na jelensku divljač Miloslav Filipović
JP „Nacionalni park Kopaonik“
Analiza reintrodukcije jelenske divljači na područje NP „Fruška Gora“ (Vojvodina) Danko Cupara
JP „Nacionalni park Fruška gora“

 

Sastanak na Šumarskom fakultetu u Beogradu

U okviru projekta „Istraživanje uzroka i posledica nestajanja jelenske divljači u centralnoj Srbiji, definisanje površina pogodnih za reintrodukciju (naseljavanje) i mera za unapređenje procesa reintrodukcije“, koji finansira Uprava za šume pri Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine (Budžetski fond za razvoj lovstva Srbije) na Šumarskom fakultetu u Beogradu je 23.01.2017. godine održan sastanak na kome su prisustvovali dr Dragan Gačić (rukovodilac pomenutog projekta), Predrag Ćirović (Uprava za šume), Dragan Šormaz (predsednik Lovačkog saveza Srbije), Tomica Radosavljević (predsednik Lovačkog saveza Centralne Srbije), dr Milan Radovanović (direktor Geografskog instituta „Jovan Cvijić“ SANU) i Milan Mirković (direktor Šumarske škole Kraljevo).

Tom prilikom, doneta je odluka o održavanju stručno-naučnog skupa pod nazivom „1. Srpsko savetovanje sa međunarodnim učešćem o gazdovanju i zaštiti lovne faune: jelenska divljač“, kao i da se organizuju edukativna i stručna predavanja o značaju i potrebi gajenja i zaštite jelenske divljači u centralnoj Srbiji. Takođe, prisutni su se saglasili da istraživačkom timu pruže pomoć i podršku u prikupljanju podataka o jelenskoj divljači u lovištima kojima gazduju lovačka udruženja.

STRUČNO-NAUČNA TRIBINA O JELENSKOJ DIVLJAČI

U organizaciji Lovačkog saveza Centralne Srbije, u okviru tradicionalnog, IX Međunarodnog sajma lova, ribolova, lovnog turizma i nautike „Kraguj M“, održanog od 25. do 28. maja 2017. godine u Kragujevcu, održana je i stručno-naučna tribina pod nazivom „Jelenska divljač u Srbiji – stanje i mogućnosti“. Tribini je prisustvovalo oko 40 učesnika (lovnih radnika) i tom prilikom prezentovani su dosadašnji rezultati istraživanja u okviru naučnog projekta „SRBREDDEER“ koji finansira Uprava za šume pri Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine (sredstva iz Budžetskog fonda za razvoj lovstva). Pored toga, projekat podržavaju mnogobrojne kompanije i institucije: „Swarovski Optik“, Lovački savez Srbije, Lovački savez Centralne Srbije, Geografski institut „Jovan Cvijić“ SANU i Šumarska škola Kraljevo.
Interesantno predavanje na temu „Sadašnje stanje jelenske divljači u Srbiji, sa naglaskom na nova staništa za reintrodukciju (naseljavanje)“ održao je rukovodilac projekta prof. dr Dragan Gačić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu, dok je mr Dragomir Grujović održao predavanje na temu „Novi sistem praćenja prostorne distribucije i ulova jelenske divljači u Srbiji“. Predavanja su izazvala veliko interesovanje prisutnih, nakon čega je usledila diskusija o mogućnostima i značaju reintrodukcije (naseljavanja) jelenske divljači na nova šumska staništa u zapadnoj Srbiji. Tom prilikom, učesnicima je podeljena brošura o jelenskoj divljači, dok su posetiocima sajma podeljeni flajeri koji promovišu pomenuti projekat.

Stručna radionica

Na Šumarskom fakultetu u Beogradu održana je 03.12.2016. godine stručna radionica u oviru naučno-istraživačkog projekta „Istraživanje uzroka i posledica nestajanja jelenske divljači u centralnoj Srbiji, definisanje površina pogodnih za reintrodukciju (naseljavanje) i mera za unapređenje procesa reintrodukcije – I faza“

Prezentacija
Predavač / Institucija
Prezentacija naučno-istraživačkog projekta Dragan Gačić
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Stanje šumskog fonda u Srbiji po različitim pokazateljima Damjan Pantić
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Ugroženost teritorije Srbije bujičnim poplavama Ratko Ristić
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Zdravstveno stanje i zaštita šuma u centralnoj Srbiji Slobodan Milanović
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Prirodno i veštačko obnavljanje šuma u centralnoj Srbiji Milun Krstić
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Florističke i vegetacijske karakteristike šuma u centralnoj Srbiji Rade Cvjetićanin
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Gazdovanje populacijama jelenske divljači u Sloveniji Srečko Žerjav
Lovska zveza Slovenije
Jelenska divljač u Srbiji – stanje i glavni problemi Slavko Mladenović
MUP Republike Srbije
Prostorni raspored i područja aktivnosti jelenske divljači u odnosu na faktore životne sredine Klemen Jerina
Univerzitet u Ljubljani – Biotehniški fakultet
Saobraćajni udesi između vozila i jelenske divljači u Sloveniji Boštjan Pokorny
ERICo, Gozdarski inštitut
Genetički aspekt reintrodukcije jelenske divljači u Srbiji Zoran Stanimirović
Univerzitet u Beogradu – Veterinarski fakultet
Nacionalni šumarski program u Srbiji sa naglaskom na lovstvo – stanje i problemi Nenad Ranković
Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet
Unapređenje gazdovanja lovištima na primeru Pomoravskog upravnog okruga Milan Žarković
Šumarska škola Kraljevo
Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background